Własna kwiaciarnia może być doskonałym pomysłem na własny biznes dla osób, które kochają kwiaty. Jest to pomysł, który może nam przynieść dochody na bardzo przyzwoitym poziomie. O czym warto wiedzieć przed założeniem kwiaciarni?

Zakładamy działalność gospodarczą

To pierwszy krok, który należy wykonać planując otworzenie własnej kwiaciarni. Formalności z tym związane można załatwić osobiście w urzędzie miasta lub gminy lub drogą elektroniczną.

Gdzie otworzyć kwiaciarnię?

Lokalizacja kwiaciarni jest bardzo istotna. Miejsca położone na uboczu raczej nie przysporzą nam dużej liczby klientów. Kwiaciarnię warto otworzyć w miejscach, które leżą nieopodal:

  • dworca autobusowego lub kolejowego;
  • cmentarza;
  • kin, teatrów, filharmonii;
  • szpitali.

Dobra lokalizacja to także centrum handlowe, ale tutaj uwaga: będziemy płacić wysoki czynsz za wynajem. Kwiaciarnię warto otworzyć także na dużym osiedlu mieszkaniowym.

Jakie kwiaty sprzedawać?

Na początku działalności wybór kwiatów nie musi być duży, wystarczą gatunki, które sprzedają się najczęściej. Warto więc zaopatrzyć kwiaciarnię przede wszystkim w:

  • lilie;
  • margerytki;
  • róże – w kilku kolorach i długościach.

Dodatkowo na początku warto zakupić niezbyt dużą ilość kwiatów sezonowych oraz kilka sztuk popularnych, łatwych w pielęgnacji kwiatów doniczkowych. Niezbędne będą także artykuły dekoracyjne: wstążki, juta, rafia. Koniecznie musimy również zaopatrzyć się w w kilka wiązanek zieleni dekoracyjnej.

Czy tylko kwiaty?

Dzisiaj jest coraz mniej kwiaciarni, w których sprzedawane są wyłącznie kwiaty. Asortyment kwiaciarni warto więc rozszerzyć także o ozdobne osłonki na doniczki, ziemię do kwiatów, artykuły do pielęgnacji roślin. Na pewno warto poszerzyć swoją ofertę o drobne artykuły upominkowe i opakowania na prezenty.

Prowadzenie własnej kwiaciarni to ciężka praca, która bardzo często zaczyna się jeszcze w godzinach nocnych – wyjazd na giełdę kwiatową. Dobrze prowadzona kwiaciarnia, w której klienci zawsze dostaną świeże kwiaty na pewno jednak nie będzie narzekała na małe dochody.

Dodaj komentarz