Wybielanie zębów jest zachodzącym na powierzchni szkliwa procesem utleniania, widocznie rozjaśniającym ich odcień. Jedynie w gabinecie specjalistycznym możliwe jest właściwe przeprowadzenie tego typu zabiegów, które gwarantuje ich długotrwały efekt.

Preparaty stosowane w warunkach domowych są w stanie jedynie wspomagać uzyskany u stomatologa efekt wybielenia szkliwa oraz przedłużyć jego trwałość.

Wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym.

Pierwszym etapem wybielania zębów u stomatologa jest wizyta konsultacyjna. Lekarz ma wówczas możliwość przeprowadzenia wywiadu z pacjentem, sprawdzenie stanu jego uzębienia oraz zalecenia najodpowiedniejszej metody wybielania zębów, która uwzględnia czynniki zdrowotne, fizyczne oraz finansowe. Drugim etapem całego procesu wybielania zębów jest ich profesjonalne oczyszczanie Składają się na nie zabiegi, które pomogą w usunięciu nalotu oraz kamienia nazębnego. Ich uzupełnieniem jest piaskowanie zębów oraz polerowanie ich powierzchni. Metody profesjonalnego wybielania zębów. Jedną z metod wybielania zębów jest metoda nakładkowa. Istota jej działania opiera się na korzystaniu ze specjalnych szyn z winylu, dopasowanych indywidualnie do kształtu szczęki pacjenta. Jest ona wypełniona środkiem wybielającym (najczęściej jest to nadtlenek karbamidu). Szynę taką zakłada się najczęściej na całą noc, przez okres jednego do dwóch tygodni. Efektem takiej kuracji są wyraźnie wybielone zęby, których odcień utrzymuje się przez kilka lat. Dla zwiększenia jego intensywności oraz przedłużenia trwałości możliwe jest stosowanie tak zwanych kuracji przypominających – raz na kilkanaście miesięcy powtarza się stosowanie szyny, zakładając ją na 1-2 noce. Wybielanie zębów to zadanie dla profesjonalistów.

Na co należy uważać?

Szczególnie niebezpieczne jest samodzielne wybielanie zębów za pomocą różnych środków, które często mogą przynieść więcej szkody niż pożytku. Stosowanie wszelkich preparatów do wybielania zębów powinno odbywać się najlepiej w konsultacji ze stomatologiem. Zawarte w nich silne substancje mogą nie tylko uszkodzić szkliwo i dziąsła, ale też sprawić, że zęby nabiorą sinawego lub żółtego odcienia. Specjalista pomoże dobrać odpowiednią dawkę preparatu, biorąc pod uwagę aktualny stan naszego uzębienia.

Dodaj komentarz