Lokata czy konto oszczędnościowe?

Lokata bankowa uznawana jest za bardzo bezpieczną formułę przechowywania pieniędzy. Jednak nadal wielu polaków wybiera jako narzędzie do oszczędzania środków, konto oszczędnościowe. Czym różnią się te dwa instrumenty bankowe?

I na lokacie bankowej i na koncie oszczędnościowym możemy zarobić. Inne są jednak strategie oszczędzania. Przede wszystkim konto oszczędnościowe, w przeciwieństwie do lokaty, daje możliwość elastycznego oszczędzania. Oznacza to, że w każdym momencie możemy wpłacać na konto dodatkowe środki i wypłacać je bez utraty odsetek i wysokości oprocentowania. W przypadku lokaty sprawa wygląda nieco inaczej. Lokata bankowa, zwana również depozytem bankowym, jest powszechnie uznawana za coś w rodzaju naszej „pożyczki” dla banku w zamian za to, bank wypłaca nam dodatkowe odsetki. Jeśli jednak w trakcie lokaty uznamy, że zgromadzone tam środki są nam wyjątkowo pilnie potrzebne, to w najlepszym przypadku dostaniemy część zysków, które już zostały wypracowane, a w najgorszym tylko sam wkład, który wpłaciliśmy do banku.

Wydawałoby się zatem, że przy porównywalnym oprocentowaniu zdecydowanie lepiej i korzystniej jest wybrać konto oszczędnościowe. Nie jest to jednak tak oczywiste. Wszystkie operacja, które czynimy na koncie oszczędnościowym, są oczywiście dozwolone, ale nie wszystkie są już bezpłatne. Przykładowo bank pozwala nam po miesiącu oszczędzania zwiększyć kapitał lub wypłacić część środków, ale tylko raz w miesiącu. Kiedy przyjdzie nam ochota wykonać kolejny przelew i wziąć jeszcze trochę pieniędzy, to możemy spotkać się z sytuacją, że ten kosztować nas będzie na przykład dziesięć złotych. Dlatego nieumiejętne oszczędzanie na koncie oszczędnościowym może przynieść taki efekt, że więcej pieniędzy zostawimy w banku jako opłaty za nierozważne kroki, niż na nim zarobimy. Jak widać konto oszczędnościowe, jest zatem zaprojektowane dla tych osób, które przede wszystkim nie mają pewności, na jak długo mogą się obejść bez oszczędności, a po drugie dla tych, którzy potrafią rozsądnie oszczędzać i korzystać z tych oszczędności.

By admin

Dodaj komentarz