Co wpływa na wysokość naszej składki?

Cena polisy OC w dużej mierze zależy od tego, jakim samochodem się poruszamy i od naszych danych osobowych. Co dokładnie wpływa na wysokość naszej składki?

Kiedy chcemy obliczyć wysokość naszej składki, to sięgamy po kalkulator OC AC. To najprostszy sposób, aby szybko poznać wysokość składki, którą będziemy zmuszeni zapłacić przy ubezpieczeniu obowiązkowym. Wyliczanie wysokości składki dla klienta, to nic innego, jak obliczanie ryzyka spowodowania przez niego kolizji. Firmy głównie na podstawie statystyk ustalają, która grupa kierowców powoduje najwięcej kolizji i na tej podstawie ustalają, kto będzie płacić najwięcej, a kogo potraktują ulgowo.

Kolosalne znaczenie ma wiek kierowcy. Młodsi kierowcy są bowiem statystycznie uczestnikami największej ilości kolizji. To samo dotyczy też kierowców, którzy dopiero od niedawna posiadają prawo jazdy. Musimy się liczyć z tym, że kierowcy, którzy mają trzydzieści lub czterdzieści lat, zapłacą nawet o połowę niższą stawkę niż kierowcy młodzi. Kolejnym ważnym czynnikiem jest pojemność silnika. Im jest ona wyższa, tym wyższa będzie niestety składka. Różnica pomiędzy najmniejszą a największą pojemnością silnika w odbiciu wysokości składki może wynieść nawet sześćdziesiąt procent.

Sporo też zależy od tego, jaki samochód posiadamy. Najwyższe ubezpieczenie zapłacimy za samochody marki BMW. Najtańsze, kiedy posiadamy Skodę lub Fiata. Tutaj znowu w grę wchodzi statystyka. W tym przypadku wyniki przekładają się bezpośrednio na to, kto zwykle jeździ poszczególnymi modelami. Młodzi wolą BMW, a starsi, ustatkowani kierowcy często wybierają Skody i Fiaty. Niektóre towarzystwa przy obliczaniu składki zadają też pytanie o zawód właściciela pojazdu. To nie jest częsta praktyka, ale bardzo ciekawe jest wyliczenie wysokości składki w zależności od wykonywanego przez nas zawodu. Najdroższe oferty OC oferowane były osobom, które deklarowały, że są sportowcami. Drogo też płaciły osoby bezrobotne. Najtańsze ubezpieczenie przewidziane było dla rolników oraz emerytów i rencistów.

By admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *