Wyjazd językowy. Pięć zalet

Wielu rodziców na początku wakacji zastanawia się gdzie wysłać swoje pociechy. Niektórzy wybierają wyjazdy rodzinne, inni wysyłają dziecko na kolonie. Istnieje też doskonała alternatywa, gdzie wyjazd wakacyjny połączony jest z aspektem edukacyjnym. To wyjazd językowy.

Wyjazd językowy to trochę połączenie obozu i wakacji z intensywną nauką obcego języka. Choć jest to rozwiązanie nieco droższe niż na przykład wyjazd na kolonie, to warto z niego skorzystać, zwłaszcza gdy zależy nam na solidnym wykształceniu naszego dziecka w zakresie nauki języków obcych.

Pierwszą i najważniejszą zaletą wyjazdu językowego jest to, że dziecko inaczej niż ucząc się języka obcego w szkole, nieustannie zmuszone jest się nim posługiwać. Każda sytuacja wymaga od niego coraz to sprawniejszego operowania danym językiem. Musi mówić w nim, kiedy idzie coś kupić czy kiedy się bawi. Alternatywą jest brak uczestnictwa w ogólnym wyjeździe.

Druga zaleta wynika niejako z pierwszej

Dziecko nieustannie posługując się językiem obcym, uczy się go w praktyce. Poznając nowe słowa, od razu wie, jak może zastosować je w praktyce. Nowe zdania, formuły są tu przyswajana w pewnym zrozumiałym dla dziecka kontekście. Łatwiej mu zatem będzie je potem w praktyce stosować. To, co w szkole jest suchą informacją, a dziecko musi sobie dopiero wyobrazić jej zastosowanie, to tutaj jest przeżyciem, które pozwala dużo lepiej zapamiętać sposób wykorzystania danego zwrotu.

Zaleta numer trzy to przyjaźnie

Dziecko ma szansę na zdobycie znajomości, których nie nawiązałoby na żadnym wyjeździe krajowym. Ich podtrzymanie to dalsze wykorzystanie języka obcego, tym razem w piśmie czy mowie za pośrednictwem mediów społecznościowych. Zaleta numer cztery to zaś możliwość poznania obcej kultury, historii i skonfrontowania swoich wyobrażeń o świecie z praktyką. Dziecko przyzwyczajone do wyjazdów zagranicznych dużo lepiej odnajdzie się we współczesnym wielokulturowym świecie. Ostatecznie trzeba też podkreślić, że wyjazd tego typu jest dla dziecka wyśmienitą zabawą.

Dodaj komentarz