Samochód i ubezpieczenia

Posiadanie samochodu wiążę się z wieloma obowiązkami i niestety także kosztami. Samochód trzeba czasami naprawić, a także dbać o niego. Niestety wiążę się z tym też ubezpieczenie pojazdu.

OC

Z posiadaniem samochodu wiąże się też konieczność jego ubezpieczenia. Każdy posiadacz samochodu obowiązkowo musi wykupić polisę OC, czyli ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Prawo nakłada na nas obowiązek wykupu takiego ubezpieczenia, ale reguluje także zakres tej polisy w ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Przy wyborze obowiązkowego ubezpieczenia powinniśmy kierować się zatem jedynie jego ceną. Zakres podstawowego ubezpieczenia jest taki sam u wszystkich ubezpieczycieli. Różnice mogą jednak wynikać z dodatków do tego ubezpieczenia. Sama polisa OC jest podpisywana na rok.

Wysokość składki

Wydawałoby się, że skoro zakres działania każdego ubezpieczenia OC jest taki sam, to wysokość składki też powinna być równa dla wszystkich. Nic bardziej mylnego. Każdy z nas płaci spersonalizowaną składkę, której wysokość jest uzależniona od naszych cech osobowych oraz właściwości pojazdu, który jest ubezpieczany. Na wysokość składki wpływ mają oczywiście zniżki z racji bezszkodowej jazdy. Za każdy rok jazdy bez wypadku, właściciel polisy otrzymuje dziesięć procent zniżki. Najwięcej zapłacą młodzi kierowcy, którzy nie mieli czasu na wyrobienie sobie zniżek. Dodatkowo osoby młode i krótko posiadające prawo jazdy, znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka. To bowiem takie osoby statystycznie powodują najwięcej wypadków drogowych. Większą składkę zapłacą także mężczyźni oraz osoby mieszkające w większych miastach, gdyż płeć i miejsce zamieszkania również mają wpływ na wysokość składki. Nie bez znaczenia pozostaje także wiek samochodu oraz jego przeznaczenie. Możemy jednak też wpływać pozytywnie na wysokość składki. Przede wszystkim stanie się tak, jeśli zdecydujemy się podpisać umowę przez Internet. Wtedy zapłacimy niższą składkę. Na wysokość składki wpływa też fakt czy dokonujemy płatności jednorazowej, czy na raty.

Dodaj komentarz