Jak samemu obliczyć składkę OC?

Ubezpieczenia komunikacyjne należą do tych, które w Polsce kupowane są najczęściej. Wyróżniamy wśród nich ubezpieczenia obowiązkowe i dobrowolne. Do pierwszej kategorii należy tylko jedno ubezpieczenie: od odpowiedzialności cywilnej.

Dla kogo jest przeznaczone OC komunikacyjne?

Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej przeznaczone jest dla wszystkich właścicieli pojazdów mechanicznych, które zostały zarejestrowane w naszym kraju. Obowiązek posiadania ważnej polisy OC spoczywa więc na kierujących samochodami osobowymi, motocyklami, samochodami ciężarowymi. Polisę OC muszą wykupić także motocykliści oraz osoby, które są właścicielami skuterów i motorowerów. Sprzedażą OC zajmują się wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe w naszym kraju. Kupiona w jednym z nich polisa honorowana jest także na terytorium większości państw europejskich. Tylko na Białorusi, Ukrainie, w Bośni i Hercegowinie, w Mołdawii, w Rosji niezbędna jest tak zwana Zielona Karta. Kierowcy, którzy nie posiadają ważnej polisy OC mogą zostać ukarani nie tylko mandatem, ale także karą, którą nakłada Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

 

Co wpływa na cenę polisy?

Przy ustalaniu składki towarzystwa ubezpieczeniowe biorą pod uwagę różne czynniki. Zakres ochrony ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej jest określony w ustawie, za różną cenę, dostaniemy to samo. Z uwagi na rosnące ceny polis wielu kierowców chce wcześniej zorientować się, ile zapłacą za ubezpieczenie. Wysokość składki można obliczyć samodzielnie korzystając z dostępnych w internecie kalkulatorów. Obliczanie składki OC przy pomocy kalkulatora jest bardzo proste, wymaga tylko podania w formularzu pewnych informacji o ubezpieczanych pojeździe oraz o kierowcy. Kalkulatory dostępne są między innymi na oficjalnych stronach internetowych najbardziej liczących się na rynku towarzystw ubezpieczeniowych.

 

Ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej dla kierowców jest ubezpieczeniem obowiązkowym. Ważną polisę musi mieć każdy zarejestrowany pojazd mechaniczny.

Więcej na https://kalkulator.mtu24.pl/motor/ikdirmtu24pl/vehicle

Dodaj komentarz