Bardziej i mniej znane rodzaje pizzy

Kuchnię włoską ceni cały świat. Na liście dań, które są wyjątkowo popularne znajduje się oczywiście pizza. To potrawa, którą lubią wszyscy bez względu na to, ile mają lat. Rodzajów pizzy jest całe mnóstwo. W samych Włoszech jest jej tyle, ile regionów. Niektóre z nich powinny koniecznie znaleźć się w menu. Poniżej prezentujemy właśnie je.

Neapolitana

To najbardziej klasyczne spośród włoskich rodzajów pizzy. Pizza ta występuje w trzech wariantach. Pizzą neapolitańską jest margherita, margherita ekstra oraz marinara. Do przygotowania pizzy neapolitańskiej używa się lokalnych składników. Mieszkańcy Neapolu, ale także coraz więcej właścicieli pizzerii w Polsce wykorzystuje pomidory San Marzano, mozzarellę di bufalla i oczywiście świeże listki bazylii. Gotowe danie trafia na stół w towarzystwie buteleczki dobrej oliwy z oliwek. Pizza marinara zawiera czosnek, pomidory, oregano oraz oliwę z oliwek. Z kolei margherita ekstra składa się z pomidorów, bazylii oraz pokrojonej w plastry mozzarelli z Campanii. Na koniec skrapia się ją oliwą.

Bianca

Jest to pizza bardzo popularna we Włoszech, ale jeszcze stosunkowo mało znana w Polsce. Od innych wariantów pizzy różni ją brak sosu pomidorowego. Pizzę bianca przygotowuje się z dodatkiem sosu beszamelowego. Jego podstawą jest masło, mąka i mleko lub rosół. W stolicy Włoch pod nazwą „bianca” sprzedaje się także zapieczony z małą ilością soli i oliwy chleb.

Pizza sycylijska

Pizza może, ale nie musi być cienka. Na południu Włoch jest ona zdecydowanie grubsza niż na północy. Pizzę na grubym cieście podaje się na Sycylii. Jeśli odwiedzimy kiedyś Sycylię, to przekonamy się, że pizza nie zawsze jest okrągła. Na Sycylii piecze się pizzę prostokątną lub kwadratową. Czasem można dostać także pizzę okrągłą, jednak dodatki, które się na niej znajdą będą inne niż na pizzy neapolitańskiej czy rzymskiej.

Wszyscy, którzy chcą znaleźć dobrą pizzerię w Sosnowcu zachęcamy do sprawdzenia oferty Pizzerii Dominium dla tego miasta https://www.pizzadominium.pl/lokale/sosnowiec-c-h-plaza

Dodaj komentarz