Dobry doradca finansowy – jak go rozpoznać?

Już dawno skończył się czas łatwego inwestowania. Można obserwować nerwowe sytuacje na giełdzie. Coraz więcej uwagi dokłada się do znalezienia dobrego doradcy finansowego. Trzeba przyznać, że z tego tytułu możemy mieć wiele rozczarowań wobec czego konieczne staje się znalezienie doradcy zapewniającego profesjonalne podejście do kwestii inwestowania, oszczędzania czy wyboru ubezpieczenia majątkowego.

W końcu rzadkością nie są sytuacje, w których to doradca zapewniał swoich klientów, że inwestycja w fundusze akcji pozwoli im zarobić od 40% do 60%. Nic nie wspomniał o ryzyku, żeby tylko nie zniechęcić swoich klientów.

Prowizja od sprzedaży

Każdy sprzedany produkt finansowy to dla doradcy prowizja, więc niektórzy z nich wychodzą z założenia, że należy ich sprzedać jak najwięcej. W końcu spotkać można wielu doradców, którzy żyją tylko z prowizji. Wybór kompetentnej osoby lub profesjonalnej firmy jest trudny. Pojawia się więc pytanie: czym należy się kierować, aby podjąć współpracę z dobrym i godnym zaufania doradcą? Jakie czynniki należy wziąć pod uwagę?

W końcu ubezpieczenie mienia to gwarancja zabezpieczenia niekiedy całego dobytku życia – istotne jest profesjonalne podejście do tematu. Konieczna na pewno będzie znajomość rynku oraz usług oferowanych przez towarzystwa ubezpieczeniowe. Dobry doradca doskonale będzie zdawał sobie sprawę jakie umowy będą najkorzystniejsze do podpisania. Na rynku jest mnóstwo osób nazywających się doradcami finansowymi. Trudno ich zliczyć, bo nie jest prowadzony żaden rejestr.

Kwalifikacje

Doradcą w zasadzie obecnie może nazwać się każdy.  Żadne przepisy prawa nie regulują tego zawodu. Do jego uprawiania nie trzeba posiadać odpowiedniego wykształcenia czy też państwowych licencji. Oznacza to, że jakość świadczonych przez doradców usług jest bardzo różna. Można wybrać profesjonalnego podchodzącego rzetelnie do sprawy oraz osobę, której zależy wyłącznie na zarobku i sprzedaży jak najwięcej usług dodatkowych. Możemy więc trafić na osobę, która mieniąc się doradcą finansowym, w ogóle nie będzie miała pojęcia o finansach! 

Z całą pewnością warto jest wyczulić się na podobne kwestie a to z całą pewnością pozwoli nam wpłynąć na podjęcie decyzji o nawiązaniu współpracy z właściwą osobą. W odszukaniu specjalisty powinny nam pomóc rekomendacje naszych znajomych. Ponadto wiele informacje w temacie można również uzyskać ze stron internetowych, na których reklamują swoje usługi doradcy finansowi.

Dodaj komentarz