Sprawdź, czy ubezpieczyciel nie zaniżył odszkodowania!

Nie ma znaczenia gdzie i czy w ogólne naprawiasz samochód po stłuczce – zależy Ci wyłącznie na odszkodowaniu, które uwzględniać będzie podatek VAT. Teoretycznie rzecz przyjmując to wszystkie zakłady ubezpieczeń wypłacają odszkodowania o 22 procent wyższe niż to było kiedyś.

Jednak jeśli otrzymałeś odszkodowanie niższe, możesz domagać się dopłaty. Masz do tego prawo i ważne, abyś zdawał sobie z tego sprawę. Większość ubezpieczycieli naliczając wysokość odszkodowania według kosztorysu nie uwzględniała podatku VAT. A podatek ten płaci się od wykonanej naprawy samochodu oraz jest zawarty w kupowanych częściach. Tym sposobem można zyskać zdecydowanie większą kwotę odszykowania.

Spór o podatek VAT

Ubezpieczenie samochodu należy więc zawrzeć z zakładem, który podobne założenia realizuje. Spór poszkodowanych z ubezpieczycielami ostatecznie został rozstrzygnięty w maju ubiegłego roku przez Sąd Najwyższy. Stwierdził, że podatek VAT jest kosztem dla osoby naprawiającej samochód, a odszkodowania powinny wyrównać wszystkie szkody. Pełne odszkodowanie (z VAT-em) należy się bez względu na to, co poszkodowana osoba z nim zrobi. Warto jest więc domagać się swoich praw ponieważ tym sposobem można zyskać dodatkowe pieniądze.

Nawet jeśli sama sobie naprawi samochód lub jeśli wcale nie chce go naprawiać, pieniądze się należą. Orzeczenie SN otwarło drogę wszystkim, którzy dostali 22-procent niższe odszkodowania, do domagania się dopłaty. Jest jeden warunek – wypłata nie mogła nastąpić dawniej, niż trzy lata temu. Trzeba jednak pamiętać, że nie zawsze trzeba iść do sądu. Wystarczy zwrócić się do zakładu ubezpieczeń, a w sporej części przypadków dostaniemy dodatkowe pieniądze bez angażowania wymiaru sprawiedliwości. Wykorzystanie tego typu informacji pozwoli wpłynąć na podjęcie właściwej decyzji.

Podpisanie umowy

Mając na uwadze korzyści płynące z tego zachowania będziemy w stanie zdecydować się na podpisanie umowy o ubezpieczenie z towarzystwem ubezpieczeniowym, który realizuje podobne założenia. Tym sposobem uda nam się zaoszczędzić kłopotów w sytuacji, gdy dojdzie do stłuczki a ubezpieczyciel wypłaci mniejszą kwotę pieniędzy aniżeli powinien. W wyborze ubezpieczyciela pomocny będzie na pewno ubezpieczenie auta kalkulator, za którego pomocą możliwe staje się szybkie i sprawne wyliczenie składki na ubezpieczenie.

Dodaj komentarz