Odszkodowanie po wichurze

Pamiętaj o tym, że możesz wpłynąć na wysokość odszkodowania. Zapoznaj się ze wskazówkami, które pozwolą Ci zyskać więcej pieniędzy od ubezpieczyciela. Zdecydowałeś się na wykupienie ubezpieczenia domu? Zabezpieczyłeś swoją posesję na wypadek uszkodzeń po wichurze?

Jeżeli ta to miej na uwadze, że możesz realnie wpłynąć na otrzymanie większe kwoty pieniędzy. Sprawdź w jaki sposób możesz tego dokonać.

Natychmiastowa reakcja

Krokiem pierwszym będzie na pewno ratowanie tego, co się tylko da. W przypadku zerwania dachu nie możemy po prostu patrzeć, jak deszcz zalewa i niszczy wnętrze domu. Trzeba działać szybko i dążyć do jak największego zminimalizowania szkody. Jeśli tego nie zrobimy, to nie dostaniemy pieniędzy, a wykupiona polisa na nic się nie przyda. Postarajmy się więc o tym pamiętać i sprawnie wynieść z domu przedmioty, które mogą ulec uszkodzeniu. Bardzo ważne jest, aby zaraz po ustaniu nawałnicy, huraganu czy powodzi niezwłocznie rozpocząć pracę porządkowe.

Trzeba zdawać sobie sprawę z faktu, że zwlekanie z podjęciem tych działań, aż do momentu przyjazdu przedstawiciela może spowodować zwiększenie rozmiaru szkody, a co za tym idzie sam ubezpieczyciel zakładu może zmniejszyć odszkodowanie lub w ogóle go nie wypłacić.  Pojawia się więc pytanie: co chronić? Okazuje się, że konieczne staje się wyniesienie z uszkodzonego domu wszystkiego, co nadaje się tylko do osuszenia, oczyszczenia i uratowania.

Oszacowanie strat

Jeżeli z domu zerwał się dach to należy przenieść wszystkie przedmioty narażone na zniszczenie przez deszcz do  innych budynków lub pomieszczeń. Ponadto w przypadku zerwanego dachu konieczne jest również choćby prowizoryczne zadaszenie, czyli przykrycie górnej części budynku plandeką (folią). Wymagane jest dokładne udokumentowanie wszystkich czynności, które zostały dokonane. Przydatne będą zdjęcia oraz filmiki video. Do tego celu nie potrzebujemy wysoko wyspecjalizowanego sprzętu, ponieważ wystarczający okazuje się zwykły telefon komórkowy zaopatrzony w aparat cyfrowy. Kolejnym krokiem będzie oszacowanie strat.

Następnie trzeba sprawdzić, co zostało zniszczone i policzyć, ile wydamy na naprawę. Tutaj również warto podeprzeć się zdjęciami, które zobrazują uszkodzenia. Jeśli po wichurze pojawi się Straż Pożarna lub inne służby państwowe, to warto jest – w miarę możliwości – uzyskać od nich zaświadczenie o przeprowadzonych akcjach ratunkowych, zabezpieczających mienie lub informacji o stwierdzonych stratach.

Dodaj komentarz